MTC METALURJI
Turkish Turkish

QUV Yaşlandırma Test Cihazı

QUV hızlandırılmış yaşlandırma test cihazı, güneş ışığı, yağmur ve çiyin yol açtığı hasarı oluşturmaktadır. QUV test cihazı, dış ortamda aylar hatta yıllar sonra oluşacak hasarı birkaç gün ya da hafta içinde oluşturabilmektedir.

Dış ortam yaşlandırmasını simüle etmek için QUV test cihazı, kontrollü, yükseltilmiş sıcaklıklarda malzemeleri UV ışığın ve nemin değişken döngülerine maruz bırakmaktadır. Güneş ışığının etkilerini simüle etmek için özel floresan UV lambalar kullanılmaktadır. Buna ilaveten çiy ve yağmur ise yoğuşma ve/veya su spreyi ile simüle edilmektedir.

QUV hızlandırılmış yaşlandırma test cihazı, piyasada mevcut en basit, en güvenilir ve kullanımı en kolay yaşlandırma test cihazıdır. Dünya genelinde kullanılan binlerce test cihazı içinde QUV, dünyada en yaygın kullanılan yaşlandırma test cihazıdır.

QUV – Dünya’nın En Çok Kullanılan Yaşlandırma Test Cihazı
Dış ortama maruz kalan dayanıklı malzemelerin neredeyse tümünün fotodegrasyonundan UV ışığı sorumludur. QUV test cihazının floresan lambaları hassas kısa dalga UV’yi simüle eder ve güneş ışığından kaynaklanan fiziksel hasarı gerçekçi bir şekilde oluşturur. Burada bahsi geçen hasar tipleri arasında; renk değişimi, parlaklık kaybı, tebeşirlenme,  çatlama, çizilme, puslanma, kabarma, gevreklik, dayanıklılık kaybı ve oksidasyon sayılabilir.

Dış ortama maruz kalındığında oluşan çoğu ıslaklığın sorumlusu çiydir (yağmur değil). QUV test cihazının yoğuşma sistemi çiyi gerçekçi şekilde simüle eder ve yükseltilmiş sıcaklık kullanarak etkilerini hızlandırır.

Yoğuşma işlemi sırasında sistemde kullanılan normal musluk suyu otomatik olarak arındırılmaktadır. Numuneler üzerinde suyun buharlaşma ve yoğunlaşma süreci, aslında bir damıtma işlemi olup, mevcut olan tüm yabancı maddeleri çıkartmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen LU-0801 - QUV Broşürü’ne bakınız.

QUV test cihazı 48 numune (75mm x 150mm) alabilmektedir ve test programımızın güvenilirliği ve tekrarlanabilirliğini garanti eden, geniş kapsamlı uluslararası, ulusal ve endüstriyel standartlarla uyumludur. Detaylı bilgi için lütfen standartlar sayfası’na bakınız.

Kullanımı Kolay 
QUV test cihazının basit, kendini kanıtlamış tasarımı sayesinde kurulum ve kullanım kolaylaştırıldığı gibi bakıma neredeyse hiç ihtiyaç duyulmaz. Haftanın 7 gün 24 saati otomatik olarak çalışmaktadır. Belli başlı özellikler arasında aşağıdakiler sayılabilir:

 • Kolay programlama için basit kullanım menüsü beş kullanıcı tarafından seçilebilir dilde: İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Almanca
 • Test koşulları sürekli görüntülenir 
 • Otomatik teşhis uyarıları ve servis hatırlatmaları 
 • Tescilli AUTOCAL sistemi ile hızlı kalibrasyon

Düşük Maliyette 
QUV test cihazı gerek satın alırken gerekse kullanırken son derece ekonomiktir, zira;

 • Düşük maliyette, uzun ömürlü floresan UV lambalar kullanır
 • Nem için normal musluk suyu kullanır

 

Model QUV/basic  
QUV test cihazının basit versiyonu olan QUV/basic ekonominin önemli olduğu laboratuvarlar için idealdir.  QUV/basic modeli floresan lambalar ve nem simülasyonu için ve bir yoğuşma sistemi kullanır.  Bununla birlikte bu modelde SOLAR EYE ışık kontrolü yoktur. Bunun sonucu olarak ışık şiddeti ayarlanamaz ve kalibre edilemez. Bu da  QUV/basic test cihazının yüksek ışık testleri için kullanılamayacak olması anlamına gelir. İlaveten, bu modelde periyodik olarak lamba yenilenmesi ve yer değiştirilmesi gerekmektedir.\

Q-Lab, QUV/basic test cihazını, test numuneleri ile kontrol numunelerinin aynı anda ve aynı test cihazında test edileceği karşılaştırmalı uygulamalar için tavsiye etmektedir.

Model QUV/se
UV ışık şiddetinin hassas temini için SOLAR EYE Işık Kontrolü özeliğine sahip en popüler QUV modelidir. QUV/se test cihazı dış mekân nem zararını simüle etmek için kendini kanıtlamış bir yoğuşma sistemi kullanmaktadır.

SOLAR EYE sistemi, bir geri besleme döngüsüyle ışık şiddetini otomatik olarak koruyan hassas bir kontrol sistemidir.  Kontrol ünitesi UV şiddetini izleyerek lamba yaşlanma ve değişkenliğini dengelemek için, lambalara beslediği gücü ayarlar. SOLAR EYE sistemi aşağıdakileri sağlamaktadır:

 • Kontrollü ışık
 • Daha uzun lamba ömrü
 • Daha hızlı sonuçlar
 • Daha fazla üretilebilir ve tekrarlanabilir test 
 • ISO kalibrasyonu

SOLAR EYE ışık kontrol sisteminin yararları hakkında daha fazla bilgi için lütfen LU-0801 - QUV Broşürü’ne bakınız.

Model QUV/sprey  
QUV/sprey test cihazı, standart QUV/se ile aynı özellikle sahip olup ek olarak test cihazında bir de su sprey sistemi yer almaktadır. Spreyin kısa periyotlarla kullanılması termal şok oluşumu sağlar. Uzun periyotlar ise mekanik erozyon oluşumu için kullanılmaktadır. QUV/sprey test cihazında aşağıdakiler uygulanabilir:  yalnızca UV, yanlıca sprey ya da yoğuşma.  Tüm sprey uygulamaları için deiyonize edilmemiş su kullanılması tavsiye edilmektedir.

Model QUV/cw  
Bazı endüstri test metotları, iç mekân fotostabilite testleri için cool white (beyaz) floresan lambaların kullanılmasını belirtmektedir. Bu iç mekân aydınlatma koşullarını oluşturmak için QUV/cw normal cool white floresan lambalar kullanmaktadır.  QUV/cw’da mevcut olan SOLAR EYE ışık kontrol sistemi UV’den ziyade görülebilir ışık çıkışını izleyip, kontrol etmektedir.

Sıcaklık Kontrolü
QUV test cihazlarının tümü, doğruluğu arttırmak ve test sonuçlarını hızlandırmak için sıcaklığı dikkatli şekilde kontrol ederler. Normalde sıcaklığın birincil fotokimyasal reaksiyonu etkilememesine rağmen, sonraki reaksiyonların hızına etki etmektedir. Bu nedenle, QUV test cihazının sıcaklık kontrol etme yeteneği UV testleri sırasında çok önemlidir.

Çok Çeşitli Numune Yerleşimi
Standard numune tutucular 20mm’ye (3/4") kadar herhangi bir kalınlıkta ayarlanabilir ve hızlı, anlık şekilde numune yerleşimini sağlar. Tutucu halkalar basılı tutma işlemini yerine getirir ve test numunelerinin mutlaka aynı ebatlarda kesilmesini gerektirmez. Buna ilaveten; lensler, büyük numuneler ve üç boyutlu nesneler gibi çeşitli ürünleri yerleştirmek için özel hazırlanmış tutucular mevcuttur. 

Kontrol Ünitesi ve Opsiyonel Yazılım
Hem işlevsellik hem de kolay kullanım için tasarlanan QUV kontrol ünitesinde otomatik hata denetim sistemi mevcuttur ve (İtalyanca ya da Almanca, İspanyolca, İngilizce, Fransızca) beş kullanıcı tarafından seçilebilir dilde programlanabilir. Kontrol ünitesi tüm sistemin durum ve performansını sürekli takip eder. Ayrıca basit uyarı mesajlarını ve rutin servis hatırlatmalarını görüntüler ve gerekli olan durumlarda güvenli kapatma işlemini de gerçekleştirebilir.

Test şartlarının belgelenmiş ispatını isteyen kalite sistemleri için, her QUV test cihazı bir Ethernet bağlantısına sahiptir. Opsiyonel sunulan “Virtual Strip Chart” PC yazılımı kullanıcının test koşullarını otomatik olarak kaydetmesine ve elde edilen veriyi QUV test cihazından Windows tabanlı bilgisayara doğrudan aktarabilmesine olanak tanır. Ayrıca bu veri, uzman sorun giderme ve teşhis çalışması için doğrudan Q-Lab’ın teknik destek birimine e-posta olarak yollanabilmektedir.

 

E-Bülten Aboneliği :
Tasarım ve Kodlama Google Seo
Tercüme Bürosu Konusunda Tercüme | Tercüme Bürosu | Çeviri